Координација српских удружења породица несталих, убијених и погинулих лица са простора бивше Југославије (Српска координација) је поводом обележавања 25. годишњице масовног киднаповања и убиства Срба у Ораховцу од стране ОВК, истакла да је пракса некажњивости злочина над Србима од стране међународних организација довела до тога да власти у Приштини изграде друштво које јавно баштини Косовску полицију са ОВК.
Како се наводи у саопштењу Српске координације, од 18. до 22. јула 1998. године, током оружаног напада припадника ОВК на Ораховац и околна српска села, киднаповано је преко 100 српских цивила, а у нападима убијено седморо лица српске националности.
„Протерано је сво српско становништво из села Ретимље, Оптеруша и Зочиште и одведено у затворе и логоре под контролом тзв. ОВК. Само из породице Костић из села Ретимље, киднаповано је 14 чланова, међу којима и најмлађи Костић Небојша, који је имао само 17 година. Група од 35 цивила, махом жена, деце и старијих, ослобођена је 22 јула 1998. године, посредством Међународног црвеног крста, док се осталима губи сваки траг. Године 2005. у јами Волујак у општини Клина и масовној гробници код Малишева, пронађени су посмртни остаци 36 Срба, док је судбина преосталих још увек нерасветљена“, истакли су из Српске коородинације.
Подсетили су да ни након 25 година, нико није одговарао за злочине почињене над Србима у Ораховачкој жупи, иако постоје живи сведоци – жртве поменутог злочина.
„Пракса некажњивости за злочине над Србима, коју су својим нечињењем установиле међународне мисије на Косову и Метохији – УНМИК, Кфор и Еулекс, допринела је да самопроглашене албанске власти у Приштини изграђују друштво које ових дана јавно баштини континуитет тзв. Косовске полицијске службе са тзв. Ослободилачком војском Косова. Од таквог друштва, које слави злочине над Србима и које врши континуиран системски притисак, дискриминацију и терор над преосталим Србима на Косову и Метохији, није реално очекивати да се суочи са прошлошћу, казни злочинце из редова бивших припадника тзв. Ослободилачке војске Косова и крене ка изградњи толерантног мултиетничког друштва у коме ће владавина права бити поштована“, додали су они.
Српска координација изражава уверење да ће „све злочинце стићи заслужена казна”, и да ће породице жртава остварити право на истину, правду и сатисфакцију.