Предлог председника САНУ Владимира Костића за решење косовског чвора, представљен у шест тачака, опет је поделио српску опозицију. На оне који Костићев нови иступ у вези Косова третирају практично као издају или га сматрају непозваним да о томе говори и оне који у предлогу академика виде добра решења, преноси Нова.
Да подсетимо, Костић је изазвао велику пажњу јавности најпре изјавама на тему решења косовског питања, а ове недеље и планом у шест тачака који је објављен у Недељнику.
У Костићевом “плану за Косово” се, укратко, тражи: заштита права Срба на Косову и Метохији, заштита културе и историје, постављање овог проблема у шири контекст политичких, друштвених, културних, историјских и демографских питања, затим избегавање изолације Србије по том питању од свог природног окружења, останак на европском путу и да по сваку цену спречимо да будемо “острво окружено ненаклоњеним суседима”.
Кад је опозиција у питању, први је на Костићев предлог реаговао лидер Двери Бошко Обрадовић.
“Много је коректније отворено рећи да си за признање независности лажне државе Косова зарад додворавања ЕУ која нас неће и добрих односа у региону на нашу штету, него причати неке празне приче које Србе на КиМ третирају као националну мањину и дијаспору”, написао је Обрадовић на Твитеру и тако показао да апсолутно не подржава Костићев предлог.
Сличан је став и председника Демократске странке Србије Милоша Јовановића, који сматра да Костић није ништа више квалификован од било ког грађанина Србије да даје овакве предлоге.
“Не мислим да је председник САНУ, ма ко био, властан да износи личне ставове. Меродаван може бити само став САНУ као такве. Господин Костић је неуролог ако се не варам и не видим шта га посебно квалификује да износи свој суд о том проблему, осим ако то не чини као обичан грађанин. А у том случају, не мислим да завређује да се том суду даје нека посебна, специфична тежина у односу на суд било ког другог грађанина ове земље”, рекао је Јовановић за Нова.рс.
У Странци слободе и правде су без коментара. Као и у Демократској странци.
Похвале на рачун Костићевог предлога имао је председник Заједно за Србију Небојша Зеленовић.
“Време не ради за Србију и зато је потребно решавати питање КиМ онолико брзо колико то околности дозвољавају. Протеклих четрдесет година су јасан доказ да Србију одлагање решења доводи у све лошији положај. Интерес Србије је да успостави стратешко партнерство са Бриселом и Вашингтоном. Није могуће постићи одрживо решење питања КиМ без јасног плана интегрисања Западног Балкана у функционалну економско – политичку зону, која ће свакоме ко на овом простору живи дати реалну перспективу бољег живота”, каже Зеленовић и додаје.
“Од виталне важности је укључење опозиције, важних институција и угледних појединаца у преговарачки процес. Данас то није случај и само најужи врх власти има сазнање шта се у преговорима дешава. Све што је академик Костић рекао, а што је сагласно напред реченом, безрезервно подржавам”.
Потпредседница Народне странке Санда Рашковић Ивић слаже се само са деловима Костићевог плана.
“Пре свега, академик Костић има право на своје мишљење и против сам хајке која се против њега води ових дана. Што се тиче његовог плана за Косово и Метохију, слажем се са деловима у којима говори о максималној заштити права и добробити српског народа на КиМ, као и заштити црквене и културне баштине. Подржавам и окренутост преговорима, међутим, не слажем се са ставом да је статус кво опасан за будућност Србије. Мислим да је стрпљење у овом случају кључно, а стрпљење подазумева и статус кво. Косовски проблем стар је скоро 150 година у модерној историји Србије и не може се решити чак ни за деценију или две”, закључује Рашковић Ивић.
Извор: Нова С и Косово онлајн