Покрет за одбрану Косова и Метохије

Удружење породица киднапованих: Неизвесна судбина 563 особе

(Фото: Radio Kontakt Plus)

До данас је и даље неизвесна судбина око 563 особе, а у приштинској мртвачници још увек има око 350 земних остатака жртава које нису идентификоване, саопштило је Удружење породица киднапованих и несталих лица на Косову и Метохији поводом обележавања 21 године од оснивања.

“Управо се навршава 21 година од оснивања нашег Удружења са циљем расветљавања судбина и проналажења отетих и несталих лица на Косову и Метохији у периоду од 1998. године до данас”, објашњавају из Удружења.

Истичу да тешко подносе терет дводеценијске неизвесности, манипулације, нечињења, заташкавања, уништавања доказа, непроналажења отетих нити њихових остатака, као и да “све нестаје у лавиринтима лажи и обмана”.

“Сведоци смо великих несрећа које су припадници нашег народа доживели крајем 20. века. Били смо предмет отмица, прогона, осетили трагедију избеглиштва, били актери колона и драма”, додаје се у саопштењу.

Наводе и да су прекршени сви закони цивилизованог друштва, резолуције и конвенције.

“Убиства, протеривање, тортура и нечовештво над српским народом започиње јануара 1998. године, а наставља се током априла, маја, јуна масовним киднаповањем рудара површинског копа Белаћевац и јула месеца житеља села Ретимља и Оптеруше, Велике Хоче и Ораховца, а наставља се агресијом НАТО снага 24. марта1999. године на Републику Србију и АП КиМ. Највећи број отмица, злочина, убиства догодио се након потписане Резолуције Савета Безбедности УН 1244 од јуна 1999. до краја 2000. године, да би се 17. марта 2004. године догодио погром још 4.000 лица српске националности”, истиче Удружење породица киднапованих и несталих лица на Косову и Метохији.

Према њиховим речима, документација о злочинима је и даље у базама земаља мисија које су биле 1999. и 2000. год. на Косову.

“Породице и даље чекају резултате истрага. Оне не посустају у својим захтевима да пронађу своју децу, браћу сестре, супружнике, родитеље. Док се не расветле сви злочини и суд донесе праведне пресуде, остаћемо заробљени у прошлости и времену које прети да генерише нове мржње и нове несреће”, закључили су из Удружења.

Извор: Косово онлајн