Покрет за одбрану Косова и Метохије

Формирана влада, Курти премијер

(Фото: Видео принт)

Вест је ажурирана

У току је седница сазвана с циљем формирања нове косовске владе коју можете пратити уживо овде

Састав кабинета нове косовске владе:

Премијер – Аљбин Курти

Први потпредседник владе за европске интеграције, развој и дијалог – Бесник Бисљими

Други потпредседник и министар спољних послова и дијаспоре – Доника Грвала (Гëрвалла).

Трећа потпредседница владе за питање мањина и људских права – Емиља Рефзепи

Министар финансија, рада и трансфера – Хекуран Мурати

Министарка правде – Аљбуљена Хаџију (исту функцију вршила и у влади Курти 1)

Министар здравља – Арбен Витиа (исту функцију вршио и у влади Курти 1)

Министар образовања, науке и технологије – Арбрие (Арбëрие) Нагавци

Мнистар културе, омладине и спорта – Хајрулах Чеку (Хајруллах Çеку)

Министар администрације локалне самоуправе – Ељберт Краснићи (Елберт Красниqи)

Министар животне средине, просторног планирања и инфраструктуре – Љибурн Аљиу (Либурн Алиу)

Минисар пољопривреде, шумарства и руралног развоја – Фатон Пеци

Министар одбране – Арменд Мехај

Министар унутрашњих послова и јавне управе – Џељаљ Свећља (Xхелал Свеçла) (вршио је функцију заменика министра, а потом и в. д. министра овог министарства)

Министарка индустрије, предузетништва и трговине – Розета Хајдари (вршила функцију министарке економије у влади Курти 1)

Мнистарка економије – Артане Ризваноли (Ризванолли)

Министар за заједнице и повратак – Горан Ракић

Министар за регионални развој – Фикрим Дамка.

20:18 – Прво обраћање новог премијера

Премијер сам свих грађана Косова, поручио је Аљбин Курти у свом првом говору, у својству премијера, а другом на вечерашњој седници посвећеној формирању владе.

„До јуче сам био кандидат за један ентитет, а од данас сам премијер свих грађана Косова. Нема сумње да су ови избори били историјски, али исто тако историјска је одговорност ове приче“, поручио је.

Каже да му је част и да стоји понизно пред задацима који су пред његовом владом и нагласио је да је сваки глас – вера грађана у промену, развој економије, повећање плата, довођења правде и осећаја једнакости, те да је коначно свестан великих очекивања грађана, али и велике одговорности коју носи.

Грађанима је обећао да ће бити „добро припремљен“; да неће бити „арогантан према опозицији“, јер су и за њих гласали грађани.

Биће добро припремљен, али и „добро информисан“. Своје одлуке засниваће на „чињеницама, науци и програму“, водиће га „принципи и вера“, влада ће бити „отворена за све“.

19:52 – Изгласана Куртијева влада

Нова косовска влада је управо изгласана. Аљбин Куртиј је по други пут за годину дана изабран за премијера са 67 гласова, док је 30 посланика било против. Између ове две владе постојала је још једна, она коју је предводио Авдулах Хоти.

Одмах по избори нови министри су положили заклетву.

Како Коха јавља, претходно се гласало да Горан Ракић буде министар за заједнице и повратак јер он није на посланичкој листи, те су за њега гласали само Срби и добио је свих 10 гласова.

„Горан Ракић ће имати подршку свих посланика Српске листе, он није део ниједне коалиције, већ је за њега гласао Српски народ“, непосредно пре гласања огласио се Игор Симић.

Подсетимо, претходна влада коју је Курти водио почетком 2020. године трајала је тачно 52 дана и њој је изгласано неповерење 25. марта након што је из владе практично иступио коалициони партнер ЛВВ – ЛДК, који је потом формирао нову владу 3. јуна у коалицији ЛДК-ААК- Нисма-Српска листа). Ова влада је у децембру пала одлуком Уставног суда Косова – да је нелегално изабрана.

Иако се ПДК данас раније похвалила приликом избора скупштине да они „не бацају сузавац“, алидирајући на Самоопредељење, пред само изгласавање владе посланица ПДК, Ганимете Мусљиу је, како преносе медији у Приштини, вређала Аљбина Куртија, рекавши да ће Курти бити први албански премијер чија деца „не говоре Албански“.

На то је, Коха јавља, реаговао новоизабрани председни Скупштине, Гљаук Коњуфца, позвавши на прекид увредљивог речника у СКупштини, те да је то упозорење свим посланицима.

ААК такође против Куртијеве владе

Своју подршку влади Аљбина Куртија неће дати ни ААК, Рамуша Харадинаја.

Посланик ове странке, Бесник Тахири, изнео је данас серију оптужби на рачун победника на изборима 14. фебруара.

Куртија је оптужио за ауторитарни приступ, популизам и несарадњу.

„Победник је изабрао да делује изоловано а не у сарадњи. Противимо се било каквој доминантној и произвољној логици. Одбацујемо ову једнострану културу“, поручио је Тахири.

Најавио је да ће ААК бити „критички“ настројени представник опозиције.

ПДК неће гласати за владу Аљбина Куртија

Осим Српске листе, подршку Куртијевој влади неће дати ни ПДК.

В. д. председника ове странке, Енвер Хоџај, изјавио је пред новоизабраним посланицима да је ову одлуку донео из три разлога.

„Против вас смо као садржине, као програма као и састава“, рекао је он.

Уједно је сарадњу Аљбина Куртија и Вјосе Османи назвао „коалицијом за столице“.

Говорећи о плану будуће владе који је претходно изнео Курти, каже да у њему није видео ништа конретно – по питању тога како ће обезбедити вакцине против ковида, као и када ће оне бити достављене Косову.

Исто тврди и када је реч о економској политици, образовању, спољној политици.

А шта каже Устав у вези са бројем министара из невећинских заједница?

Према косовском уставу, предвиђено је да постоји најмање један министар из српске заједнице и један из неке друге невећинске заједнице. Међутим, уколико влада има више од 12 министарства, предвиђено је да невећинске заједнице добију и трећег министра из своје заједнице.

Истовремено, косовски устав предвиђа и најмање два заменика министра из заједнице Косова и два заменика министара из невећинских зајаедница, али, уколико влада има више од 12 министара, трећи заменик министра у неком министарству представљаће српску заједницу и, уз то још један заменик министра осталих невећинских заједница на Косову.

Српска листа неће гласати за Куртијеву владу

Игор Симић испред Српске листе говорио је пред посланицима најавивши да ова странка неће подржати владу на челу са Аљбином Куртијем.

Осим што неће подржати Куртијеву владу, Српска листа ће се жалити косовском Уставном суду.

Како је објаснио Симић, српској заједници припадају два министарства, а не једно, што је предлог мандатара Аљбина Куртија.

Симић је навео да је Српска листа поднела потписе 11 посланика, и да као таква, има права на два министарства.

Симић је у новом кратком обраћању прецизирао да ће Горан Ракић који је предложен за министра за заједнице и повратак имати подршку своје странке – Српске листе.

Прецизирао је да Српска листа није сачинила коалициони споразум већ да ће Ракић бити министар на основу подршке бирача 14. фебруара и гаранција министарске позиције српској заједници на основу косовског устава.

Курти изнео предлог будуће владе – Ракић министар за заједнице и повратак

Кандидат за новог премијера Косова, Аљбин Курти је потом пред посланицима изнео предлог састава будуће владе. На основу овог предлога, нова влада имала би 15 министарстава.

Срби ће у новој влади имати једног представника. Реч је о министарству за заједнице и повратак којим би, уколико се влада изгласа, требало да управља председник Српске листе, Горан Ракић.

Овим министарством је у више претходних мандата управљао потпредседник Српске листе, Далибор Јевтић.

Према овом предлогу, ниједно место заменика премијера од три није додељено Србину, како је то до сада било.

Заменица премијера за питање мањина и људских права према овом предлогу је Емилија Реџепи, испред невећинских заједница.

Уједно, више предложених имена за министре су заправо министри из претходне Куртијеве краткорочне владе, а који су чланови ЛВВ.

Курти: Косово учинило компромис Ахтисаријевим планом – другог компромиса нема

Курти је у свом говору пред крај представљања свог програма говорио о односу према дијалогу са Београдом.

И данас је изнео своје познате ставове – Косово је „већ учинило компромис са Ахтисаријевим планом“, те да након тога: „нећемо учинити ниједан други комромис“, поручио је Курти уз назнаку да ће то на сваком састанку казати. Истовремено је казао да „нема алтернативе европском путу“.

Курти је уједно рекао да нема компромиса када је у питању и суверенитет Косова.

Говорећи о нормализацији односа Косова и Србије, каже да без “признавања стварности независног Косова и прихватања истине од стране Србије не може бити нормализације“.

Уједно је казао да Београд и Приштина имају „отворена питања“ која треба решити дијалогом, али је додао да се не може постићи напредак, ако не постоји напредак у решавању судбине несталих на Косову.

Курти је додао да ће се “уз реципроцитет унапређивати односи са суседима”.

Курти се обраћа новим посланицима: До краја године вакцинисаћемо 60 одсто становништва

На почетку свог говора Куртије је најавио да ће се током ове године обезбедити вакцине против ковида за 60 одсто становништва на Косову.

Казао је такође да је данас „нови дан за све грађане“, те да, након много препрека, изгледа да оно што је „изгледало недостижно, постало је стварност“.

Што се тиче изазова који су постављени пред будућом владом, они су, како Курти каже, „нови и стари“, од којих је тренутно пандемија главни изазов.

„Започећемо са планом за смањење случајева оболелих од ковида. Током ове годе намеравамо да обезбедимо вакцине за 60 одсто становништва“, казао је Курти.

Реформе је најавио за секторе здравства, образовање и правосуђа, а као један од „старих изазова“ навео је незапосленост.

Када је реч о реформама у правосуђу – процес ветинга ће се наставити тамо где је заустављен, када је претходна влада ЛВВ срушена, каже Курти.

Понавља да ће се ветинг извести на високом нивоу правосудних институција, да ће бити „добро припремљен, фер и неосветнички настројен процес“ према безбедносним и правосудним институцијама.

Уједно је обећао да ће оснажати одељење за истрагу ратних злочина, казавши чак и да ће се за то донети специјална легислатива.

Једно од Куртијевих обећања је и пензионисање полицајаца најраније са 55 година.

Што се тиче реформе у пољу образовања, суштина је у томе да се образовање повеже са тржиштем, како би се, „после диплома обезбедио посао“ и како би се вратило достојанство наставника.

Уједно каже да је пандемија била лекција колико је важна пољопривреда, а уз пољопривреду, нагласио је и да се овај сектор сматра „националном безедношћу“.

„Дакле, пољопривредни производи нису само наши приоритети, већ питања од националне безбедности. Наша земља биће заштићена баш као што ће бити заштићени и пољопривредници“, казао је Курти.

Обећао је и улагања у спорт и културу, а пре свега заштиту културног наслеђа.

Уједно је саопштио да ће његова нова влада бити влада која ће оснажити жене у процесу одлучивања.

Почела седница о формирању нове владе, за премијера предложен Курти

Пар сати након формирања скупштине, почела је нова ванредна седница Скупштине Косова намењена формирању нове косовске владе.

У скупштини је и лидер Самоопредељења, Аљбин Курти, од кога је претходно новоизабрани председник скупштине и в. д. председника Косова, Гљаук Коњуфца, затражио да предложи име кандидата за премијера.

Кандидат за новог премијера, како се очекивало, је управо лидер Самоопредељења, Аљбин Курти.

Ова странка претходно је најавила да је обезбедила потребан број гласова посланика за формирање нове владе. Иначе, раније данас, за избор Коњуфце за председавајућег скупштине гласало 69 посланика.

Седници је претходио је састанак Председништва Скупштине, а на захтев 52 посланика који су се огласили за одржавање седнице за формирање владе.

Иако се нова седница косовске скупштине такође преноси уживо на сајту парламента, нема обезбеђеног превода са албанског за оне који се не налазе у скупштинској сали.

ЛДК неће гласати за Куртијеву владу

ЛДК неће гласати за Куртијеву владу данас, зато што, како је Арбен Гаши из ове странке казао, а пренела Коха, постоје многе сумње у вези са самом седницом, као и са предлозима о томе ко ће бити премијер.

„Имамо особу која је виђена за премијера, и то противно томе што је он осуђен у последње три године. Такође, медији су јавили да је ЛДК гласао за Српског потпредседника скупштине, али то није истина. ЛДК га није подржао и ми нећемо гласати за Куртијеву владу, казао је Гаши“.

14:29 – Коњуфца затражио од Куртија да именује мандатара за састав нове владе

Вршилац дужности косовског председника Гљаук Коњуфца затражио је од лидера Покрета Самоопредељење Аљбина Куртија да предложи име кандидата за премијера.

„Вршилац дужности председника Косова, Гљаук Коњуфца, на основу члана 84 (14) и 95 (1) Устава Републике Косово, путем писма упућеног председнику Покрета Самоопредељење, г. Аљбину Куртију затражио је да овај победнички ентитет на изборима 14. фебруара номинује кандидата за премијера“, наводи се у саопштењу косовског председништва.

Коњуфца је даље, како се наводи у саопштењу, позивајући се на уставне одредбе и обавештење ЦИК-а за потврђивање резултата избора 14. фебруара, нагласио да је Покрет Самоопредељење стекао потребну већину у скупштини за формирање нове владе.

13:30 – Хоџај оптужио Османи за „фактор поделе“

У очекивању седнице на којој би према најавама требало да се изабере нова косовска влада, а након вести да је Гљаук Коњуфца избором за председавајућег скупштине, од Вјосе Османи заправо преузео аутоматски и функцију в.д. председника Косова, оштре критике су већ почеле да пристижу са опозиционе стране. Тако ју је лидер ПДК Енвер Хоџај оптужио за „фактор поделе“.

„Она је агресивни фактор који је поделио нашу политичку сцену“, казао је, наглашавајући да они неће гласати за њу као председницу Косова.

„ПДК неће подлећи било чијој вољи када је у питању стварање нових институција и не прихватамо ни од кога да нам продаје сапуницу“, казао је.

12:50 – Коњуфца в.д. косовског председника

Не само што је постао председник парламента, Гљаук Коњуфца је, „преузевши ту функцију од Вјосе Османи“, већ „аутоматски прихватио“ и место в.д. косовског председника – јављају медији из Приштине.

Тиме се заправо наглашава могуће решење за избор косовског председника, с обзиром на то да избор за ову функцију је до сада најпроблематичнији у процесу формирања нових институција због потребне двотрећинске већине у скупштини – са једне стране, а са друге – неслагања око заједничког кандитата.

Уколико би Коњуфца преузео и ову функцију, ЛВВ би тако добила додатне месеце да обезбеди подршку 80 посланика за кандидата којег подржава а то је – Вјоса Османи и тиме избегне нове изборе.

16:00 – Мифтарај: Устав јасан, прво се бира председник Косова, па влада
Међутим, како је за КоССев, пре почетка седнице у 16:00, појаснио Ехат Мифтарај из Косовског института за право, према уставу Косова след корака је јасан: Прво се бира скупштина, па председник Косова, па тек онда влада.

Више о томе у посебној вести.

12:10 – Избор нове владе данас у 16 часова

Гљаук Конфјуца ће ускоро послати позив лидеру ЛВВ Аљбину Куртију да формира нову владу, а како Коха јавља, а очекује се да ће седница на којој ће се гласати о формирању косовске владе почети у 16 часова.

12: 05 – Конфјуца: За мене неће бити посланика ове или оне странке

Након избора, Коњуфца је казао: „За мене неће бити посланика ове или оне странке. За мене као председника Скупштине биће равноправни посланици народа Косова, јер сте то ви. Сви заједно и у ваше име захваљујемо грађанима Републике јер без гласања за њих не бисмо могли да дођемо овде“.

12:00 – Изабрано и пет потпредседника косовске скупштине

За потпредседнике косовске скупштине изабрани су Саранда Богујевци из ЛВВ, Бедри Хамза из ПДК, Кујтим Шаља из ЛДК, Славко Симић из Српске Листе и Беким Арифи из других невећинских странка.

11:35 – Коњуфца изабран за председника Скупштине

На седници која је почела са пола сата закашњења, управо је, како се и очекивало, Гљаук Коњуфца изабран за председника косовске Скупштине са 69 гласова за, 33 против и без уздржаних.

У тренутку гласања, како је Коха јавила, 113 посланика се налазило у скупштинској сали.

Подсетимо, Коњуфца је и у претпрошлом сазиву скупштине када су владу предводили ЛВВ, ЛДК Српска Листа, такође био председник скупштине.

У скупштинској сали на месту где седи Гљаук Коњуфца односно испред њега истакнута је застава Албаније. Заставу су, како је јавио КосоваПресс, ту поставили посланици Покрета Самоопредељење.

Konjufca zastava

На галерији скупштин

На галерији скупштине седницу прате и амерички амбасадор Филип Коснет, шеф ЕУ Томаш Суњог.

Управо у ово време ове године та влада је пала после непуна два месеца.

Такође, пре него је Гљаук Коњуфца изабран за председника скупштине, њих 114 је положило заклетву. Српска листа је присутна.

Седницом председава најстарији посланик Авни Дехари из ЛВВ и најмлађа посланица Фјола Ујкани, такође из ЛВВ.

У међувремену Бекима Арифија за функцију потпредседника косовске скупштине за скупштинском говорницом предложила је и Емилија Реџепи.

Коха такође пише да ће Адем Хоџа бити део Српске листе, док се за Фадиља Гашија из Ромске иницијативе још увек не зна.

Фото: КоССев

У скупштини су обучене у бело неколико посланица ЛВВ, односно покрета „Гуxо“ Вјосе Османи које су се са њом фотографисале симболично указујући на родну равноправност.

Такође, са свих 114 гласова формирана је ад хок комисија за верификацију кворума и мандата изабраних посланика у конститутивној седници осмог парламента.

Ову комисију чиниће по један члан из сваке парламентарне странке.

Из Покрета Самоопредељење су Аднан Рустеми, Ганимете Мусљиу из ДПК, Бесиан Мустафа из ДСК, Тиме Кадријај из АБК, из Српске листе Зоран Мојсиловић, Фидан Јилта из Турске партије, из ИРДК Ељберт Краснићи, Вакат представља Бахрим Шабани, Напредни покрет косовских Рома Ерђан Гаљуши, из Ромске иницијативе Фадиљ Гаши, Дуда Баље из СДУ, из Ашкалијске партије за интеграцију Беким Арифи, из Нове Демократске странка Емилија Реџепи и Адем Хоџа из Јединсвене горанске партије.

10:30 – Почела седница скупштине

Управо је почела седница на којој би требало да се формира нови – осми сазив косовског парламента, али и одаберу председник и потпредседници овог законодавног тела. На скупштинском сајту са ког се преноси седница уживо, није обезбеђен превод са албанског.

На дневном реду конститутивне седнице су три тачке: Прва је формирање Привремене комисије за верификацију кворума и мандата посланика, а потом нови посланици свечано полажу заклетву.

Биће им прочитан текст заклетве:

„Ја, посланик Скупштине Републике Косово, заклињем се да ћу часно и привржено обавити свој
задатак и достојанствено представљати народ, да ћу радити у интересу Косова и свих његових
грађана, да ћу се ангажовати за заштиту и поштовање уставности и законитости, за заштиту
територијалне целовитости и институционалног интегритета Косова, за гарантовање слобода и права
човека, у складу са законима земље и европским стандардима“.

Након тога посланик одговара – „Заклињем се!“

Последња тачка дневног реда предвиђа одабир председника и потпредседника Скупштине.

На основу најава, очекује да ће нови председник парламента бити Гљаук (Глаук) Коњуфца из Покрета Самоопредељење.

Уколико буде формирана скупштина са Коњуфцом на челу, биће то други пут да овај члан Самоопредељења врши функцију председника Парламента. Коњуфца је претходно био на овој позицији за време владе Аљбина Куртија, али само на кратко.

Он се након размирица између тадашњих коалиционих партнера – ЛВВ и ЛДК повукао са функције председника скупштине Косова, у корист кандидаткиње ЛДК, Вјосе Османи. Потом је преузео функцију министра спољних послова Косова.

Ко је како прошао на изборима?

Највећи број посланика у новом сазиву парламента имаће Самоопредељење – скоро половину, тј. 58, ПДК ће имати 19, ЛДК 15, ААК 8 посланика. Српска листа освојила је свих 10 резервисаних места намењених српској заједници. Од 10 места која су припала несрпским мањинама – Турска демократска странка на Косову освојила је 2 места, Коалиција Вакат освојила је једно, као и Нова демократска партија Косова, Ромска иницијатива, Нова демократска странка, Социјалдемократска унија, Јединствена горанска партија, Ашкалијска партија за интеграцију и Напредни покрет косовских Рома.

Из ове странке која ће имати чак 58 посланика у парламенту уједно су најавили и да имају већину за формирање владе. Њима ће се придружити посланици из невећинских заједница на Косову, али не и Српске листе.

Седница на којој би се гласало о новој влади могла би да се одржи већ ове недеље, а према незваничним наводима, то би требало да буде 25. март, тј. на годишњицу када је влади коју је предводио лидер Самоопредељења, Аљбин Курти, изгласано неповерење.

Курти, који ће, по свему судећи, бити нови премијер Косова, заједно са Вјосом Османи – в. д. председницом Косова која је и кандидат за новог председника, претходно је одржавао и консултације са осталим парламентарним странкама на Косову о формирању нових институција.

Након формирања скупштине, а потом и владе, пред посланицима је нови изазов – одабир косовског председника.

Поставља се питање да ли ће Вјоса Османи успети да задобије подршку минимум 80 посланика, колико је потребно у првом и другом кругу, с обзиром на то да су представници две парламентарне странке саопштили да јој неће дати подршку.

То су ПДК и ААК, док је ЛДК за сада неодлучна и поручује да ће коначну одлуку донети након новог састанка са Вјосом Османи, а након конституисања парламента.

Да би се гласало за новог косовског председника, потребно је да буде присутно две трећине посланика, то јест, 80, и њих 80 треба да гласа „За“. Ако у прва два круга председник не буде изабран, проста већина од 61 гласа довољна је у трећем кругу.

Извор: Коссев