Покрет за одбрану Косова и Метохије

Харадинај: Нисам субјект ниједног судског процеса, то су лажне вести српских експонената

Вест је ажрурирана

У јеку потврђивања првих оптужница и појављивања високих бивших лидера „ОВК“ пред судом у Хагу, лидер ААК Рамуш Харадинај, који је прошле године такође испитан у својству осумњиченог, саопштио је вечерас да није под никаквим судским поступком.

Агенција Тањуг пренела је данас изјаву адвоката из Београда, Предрага Савића, да је сигуран да ће се Рамуш Харадинај ускоро наћи на оптуженичкој клупи Специјализованих већа Косова, јер је, како тврди, против њега подигнута оптужница, али још увек није обелодањена.

Уз подсећање да је Харадинај већ био процесуиран у Хагу, као и да је ослобођен оптужби, Савић је уједно поручио да ником не може бити суђено два пута за исто кривично дело, те да ће оптужница против Харадинаја бити мањег обима.

„Он ће одговарати по оптужбама које су формиране по накнадно прикупљеним доказима истражитеља“, додао је Савић, а пренео Тањуг.

У међувремену се огласио бивши косовски премијер Рамуш Харадинај, након што су Савићеву изјаву пренели приштински медији.

„Неки од наших медија који за извор имају експоненте Србије објавили су лажну вест. Ја сам часно бранио чистоћу рата ОВК-а и нисам субјект ниједног судског процеса. И даље радим у одбрани вредности и државе“, поручио је лидер ААК на Фејсбуку.

Међутим, Харадинај је такође испитан у Хагу у својству осумњиченог јула месеца прошле године, свега неколико дана након што је поднео оставку са премијерске позиције управо због позива из Хага.

Харадинај је вечерас гостовао у емисији Рубикон на Кљан Косова где се такође осврнуо на своје прошлогодишње појављивање у Хагу.

Изјавио је да је међународна правда „добро проценила његову борбу“ и потврдио да он више није предмет истраге.

Уједно каже и да не може бити позван у својству сведока на предстојећим суђењима против бивших бораца „ОВК“, већ да само може бити позван у својству вештака, али и да чак и у том случају има право да се не изјашњава.

Харадинај је поднео оставку са премијерске позиције и 2005. када се добровољно предао Хашком трибуналу где је био оптужен за ратне злочине. Седам година касније, 2012. је ослобођен свих оптужби. Било је то поновљено суђење, након што је исти суд 2008. године донео ослобађајућу пресуду по оптужбама у вези кршења ратних закона.

Харадинај: Позвао сам ПДК да ме подрже за председника, вратићу им „политички дуг“

У јеку потврђивања првих оптужница и првих појављивања пред судом у Хагу, Харадинај већ месецима лобира за место председника Косова, а након што га је председништво његове странке кандидовало за ову позицију.

У гостовању на Кљан Косова Харадинај је изјавио да остале странке у владајућој коалицији – ЛДК, Нисма и АКР, поштују „његову фигуру“ али је и подсетио да је неопходна 2/3 већина у парламенту како би био изабран за председника.

Због тога је упутио понуду опозиционој ПДК да га подржи, уз назнаку да ће он њима вратити на следећим изборима.

„Вратићу овој странци гласањем за било које место за њиховог члана, било да је реч о председнику парламента, премијеру. То могу и после следећих избора. Па нека сада гласају за мене и ми ћемо им то вратити када им затреба“.

Каже да му ПДК може дати подршку и као опозициона странка, али и да би се са њиховим придруживањем владајућој коалицији, увећала стабилност владе.

Харадинај је потом објаснио зашто би он био добар кандидат за новог председника.

„Бројни грађани на Косову верују у мене, чак иако нису моји гласачи. Слободарске категорије ОВК ме поштују иако ми не дају сви глас“, поручио је.

Харадинај уједно наводи да он неће дати свој глас кандидату за председника који ће му потом „изазвати главобоље“.

„ААК је дала свој предлог како да се изађе из ситуације за председника, ако се коалициони партнери не сложе, лакше је вратити мандат грађанима“, поручио је Харадинај алудирајући на одржавање нових избора.

Харадинај је и претходно позивао на одржавање нових избора, а управо због одбијања владајуће ЛДК да он буде кандидат испред коалиције за новог председника Косова.

Иако вечерас каже да коалициони партнери „поштују његову фигуру“ за председника, лидер ЛДК, Иса Мустафа већ данима понавља да позиција председника припада опозиционој ПДК, али и да се о овоме још увек није разговарало.

За то време функцију вршиоца дужности председника од 5. новембра – дана када је ухапшен Хашим Тачи, обавља некадашња чланица ЛДК, и председница косовског парламента, Вјоса Османи. Османи функцију председнице може да врши најдуже 6 месеци, након чега се, уколико скупштина не одабере новог председника, расписују нови избори.

Извор: Коссев

Фото: Gazeta Express