Покрет за одбрану Косова и Метохије

Хоџа: За 49 одсто студената нема посла након завршетка студија

Извор: Економија. онлајн

Представник Организације за унапређење квалитета у образовању (ОРЦА) Дибран Хоџа рекао је да 49 одсто студената на Косову, по завршетку факултета, не може да се запосли, преноси Коха.

Хоџа је рекао да тај податак показују истраживања и додао да Министарство просвете не ради довољно на реформи образовања.

“На Косову има 95.000 студената, око 43.000 на државним универзитетима. Никада није постојао одговарајуц́и приступ образовању, јер се школарине сматрају симболичним, а оно што нам треба су лабораторије и простори на факултетима. Ако универзитети не успеју да докажу своје постојање и направе промоцију кроз реализацију дипломе, онда нека се затворе. Приватне универзитете треба испитати. Узели смо узорке са неких универзитета и видимо да на неким програмима има вишка. Сваке године се упише око 800 студената права. Потребно нам је више програмера”, рекао је Хоџа.

Хоџа: У образовању би требало прогласити за ванредно стање

Хоџа је нагласио да на Косову не постоји општа политичка воља да се образовање сматра приоритетом друштва, и додао да би реформа требало да буде радикалнија. Такође је истакао да се у сектору образовања треба прогласити ванредно стање, јер је  стање у школама алармантно.

“Видимо смо мале напоре од стране Куртијеве владе и посланика који су део скупштинског одбора за образовање, али нисмо видели општу вољу која нас води од оријентације прогресивне политике у високом образовању” додао је Хоџа. 

Хоџа каже да су приватни факултети, који располажу капиталом и бројним бенефицијама, успели да нађу савезнике у било којој влади, укључујуц́и и садашњу.

“Конкретан пример је био Љибурн Аљиу који је потписао меморандум са колеџом у којем је део академског особља. То је сукоб интереса, а да не говоримо о академским критеријумима које човек мора да има да би био професор. Господин Аљиу има завршен мастер и има позицију професора. Не разумемо како је могуц́е да се, када дође до оваквих афера, купи ц́утање свих политичких актера. Господин Аљиу потписао је исти меморандум са Универзитетом у Приштини”, казао је Хоџа.

Хоџа: Увреда је поредити Универзитет у Приштини са приватним факултетима

Хоџа је додао да је вец́ина приватних факултета, преко својих представника који су учествовали на јавним расправама, настојала да снизи критеријуме за акредитацију.

“Упозорили смо Комисију за образовање и све друге актере да приватни факултети желе да нађу врата за хитне случајеве како би, ако агенција за акредитацију не акредитује њихове програме, могли да појачају комисију за жалбе и донесу одлуке о врац́ању акредитације”, рекао је Хоџа и додао да је увреда за Универзитет у Приштини да га пореде са приватним факултетима.

Према његовим речима ОРЦА је оценила да су приватне институције високог образовања деструктивне по систем високог образовања на Косову.

“Приватни факултети су регистровани као предузец́а која желе да тргују робом. Знањем се не може трговати. Оно што смо ми предложили је да то постану непрофитне организације као пракса у најразвијенијим земљама света. Данас смо то упоредили са непрофитним организацијама које имају профит унутар установе, да граде на пример лабораторије и да повец́авају квалитет, а не да новац од профита завршава у џиповима и некретнинама. Не решава се питање преко 20.000 неважец́их диплома које су издали углавном приватни факултети, што износи 20 милиона евра”, рекао је Хоџа.

(Коха диторе/Косово онлајн, 28. 04. 2022)