Посланици Скупштине Црне Горе изгласали су, на предлог премијера Милојка Спајића реконструкцију Владе која ће у новом саставу имати 24 министарства и седам потпредседника, од којих је пет само потпредседника, а два и потпредседника и министра. Најбитније – влада ће у свом саставу имати и Србе.
Места потпредседника добили су тако Милун Зоговић из ДНС-а Милана Кнежевића, односно, Будимир Алексић из Нове српске демократије, Маја Вукићевић (ДНС) је министарка саобраћаја, Славен Радуновић из НСД биће министар просторног планирања, урбанизма и државне имовине, док ће његова страначка колегиница Симонида Кордић убудуће бити задужена за ресор туризма.
Место у влади добило је и петоро представника Бошњачке странке, али и двоје чланова Албанске алтернативе.
Влада Црне Горе има укупно 32 члана, што значи да је највећа у историји црногорског парламентаризма.
Гласању нису присуствовали посланици ДПС, СД, ГП УРА, ХГИ и посебног клуба посланика.
Од представника опозиције у сали су остали Владимир Добричанин (Уједињена Црна Гора) и Мехмет Зенка (Демократска унија Албанаца).
Већина министара је изгласана уз гласове 53 посланика за и један уздржан, док су сва 54 посланика присутна у Скупштини гласала за разрешење бившег министра правде Андреја Миловића.
Реконструисану, 44. Владу премијера Спајића која сада има десет министарстава више чине:
Алекса Бечић- потпредседник Владе за безбедност, одбрану, борбу против криминала и унутрашњу политику
Филип Ивановић- потпредседник Владе за спољне и европске послове
Будимир Алексић- потпредседник Владе за образовање, науку и односе са верским заједницама
Милун Зоговић- потпредседник Владе за инфраструктуру и регионални развој,
Ервин Ибрахимовић- потпредседник Владе за међународне односе и министар спољних послова
Саша Мујовић- министар енергетике
Бојан Божовић- министар правде
Славен Радуновић- министар просторног планирања, урбанизма и државне имовине
Симонида Кордић- министарка туризма
Маја Вукићевић- министарка саобраћаја,
Дамјан Ћулафић, министар екологије, одрживог развоја и развоја севера
Драгослав Шћекић- министар спорта и омладине
Наида Нишић- министарка рада, запошљавања и социјалног дијалога
Филип Радуловић- министар поморства
Мирсад Аземовић- министар за дијаспору
Дамир Гутић- министар за социјалну заштиту, бригу о породици и демографију
Адмир Шахмановић- министар рударства, нафте и гаса
Ернад Суљевић- министар регионалног инвестиционог развоја и сарадње са невладиним организацијама
Милутин Буторовић- министар без портфеља.
Десет новооснованих црногорских министарстава су министарство за рад, запошљавање и социјални дијалог, министарство за социјалну заштиту, бригу о породици и демографију, министарство поморства, министарство саобраћаја, министарство туризма, министарство екологије, одрживог развоја и развоја севера, министарство енергетике, министарство рударства, нафте и гаса, министарство за регионални инвестициони развој и сарадњу са невладиним организацијама и министарство за дијаспору.
“Ова власт је гарант стабилности и зрелости. Ми смо пример како Срби и Албанци, Срби и Бошњаци, Срби и Црногорци – сви заједно могу да живе и раде. Бићемо светионик за цео Балкан”, рекао је премијер Милојко Спајић, додајући да је Црна Гора “најпомиренија у својој историји”.
Пуно незадовољних, реаговала и амбасада САД
Да помирење ипак није тако близу, показују реакције опозиције која истиче да је нова влада победа Андрије Мандића, те да је он не само председник парламента већ и прави премијер, и да је тиме остварио политичку победу. Незадовољна је и међународна заједница, а критике се упућују и Бошњачкој странци која је ушла у власт “са негаторима геноцида”.
Због уласка у владу “проруских странака” наричито се забринула амбасада САД у Подгорици.
“Забринути смо због укључивања у Владу странака и челника који не осуђују руску агресију на Украјину, противе се санкцијама Европске уније Русији и чији су поступци у директној супротности са приниципом добросуседских односа”, пожалили су се из амбасаде Радију Слободна Европа.
Они су позвали Владу и посланике у Скупштини да остану фокусирани на заједнички циљ придруживања Европској унији и избегну контрапродуктивна питања која угрожавају тај циљ и изазивају поделе.
“Као савезник и близак партнер Црне Горе, Сједињене Америчке Државе ће наставити да подржавају и признају конструктивне акције Скупштине и Владе, указујући на активности које су у супротности с евроатлантским вриједностима и угрожавају опипљив напредак ка интеграцији у Европску унију”, додали су.
Због свега су се завадили и лидер Странке демократске акције (СДА) у Босни и Херцеговини Бакир Изетбеговић и црногорски реис Рифат Фејзић коме се није допала Бакирова подршка уласку Бошњачке странке у нову владу, па ју је оценио као неодговорну, непромишљену и непотребну реакцију.
“Сматрам да ова и свака Влада треба да се бира у Подгорици и Црној Гори, а не у Србији, Албанији, Босни и Херцеговини… Стога данашњу изјаву Изетбеговица сматрам неодговорном, непромишљеном и непотребном”, навео је Фејзић.
Бивши премијер Здравко Кривокапић оценио је да је “исхитрена и гломазна реконструкција Владе” спроведена у складу са њеним четворогодишњим трајањем, те да је Влада реконструисана како би се створила двотрећинска већина за промену Устава.
Он је додао да уместо промена “и даље имамо замене; уместо суштине, и даље преовладава форма; уместо да форсирамо знање, имамо политичке договоре; уместо штедње, имамо политичку екстраваганцију”.
Секира се и Радио Слободна Европа, који је оценио да су у нову владу ушле проруске партије “чија је политика супротна званичној политици Црне Горе, која је најозбиљнији кандидат за улазак у Европску унију”.
“Ове странке се залажу за укидање санкција Русији због агресије на Украјину, не признају независност Косова, противници су чланства Црне Горе у НАТО-у, негирају геноцид у Сребрници, подржавају осуђене ратне злочинце Радована Караџића и Ратка Младића”, ламентује РСЕ.