Покрет за одбрану Косова и Метохије

Догађај недеље: Србија и САД потписале споразум о енергетици који „јача стратешко партнерство“

Фото: Видео принт

Србија и САД потписале су споразум о стратешкој сарадњи у области енергетике и то је први споразум о стратешкој сарадњи уопште између две земље. Министар спољних послова Србије Марко Ђурић, који је рање ове недеље у Вашингтону потписао споразум са подсекретаром САД за енергетику Хозеом Фернандезом, оценио је да је ово „важан и одговоран корак ка унапређењу партнерства са САД и осигурању дугорочне енергетске безбедности“. Извештај доноси Глас Америке.

„Ово је први, у надамо се, серији стратешких споразума између Србије и САД који ће поправити укупан карактер наших односа. Наравно да енергетика има и шире импликације, али данас је циљ да се осигура дугорочно, стабилно, безбедно и чисто снабдебвање грађана Србије електричном енергијом, на начин који је економски довољно одржив да Србија остаје атрактивна земља за привлачење страних инвестиција“, рекао је Ђурић у краткој изјави за медије после церемоније потписивања у Стејт департменту.

Додао је да ће дан потписивања „остати уписан као један од битних момената у историји односа Србије и САД“.

Није познато на шта се конкретно односи споразум, на којем се, како је речено, „радило више година“.

У саопштењу Стејт департмента наводи се да ће „споразум омогућити америчким компанијама да више инвестирају у енергетски сектор у Србији и да ће им омогућити да се равноправно такмиче на тржишту, као и да ће то ојачати стратешко партнерство између две земље“.

Додаје се да су у преговорима учествовали стручњаци из пет америчких агенција.

Амерички подсекретар за економски развој, енергетику и животну средину Хозе Фернандез рекао је да ће споразум подићи сарадњу две земље „на виши ниво“ и да ће Србији помоћи у диверсификацији.

„Могућност да америчке компаније инвестирају у технологије чисте енергије у Србији је нешто на чему радимо много, много година и задовољство нам је што смо остварили напредак. Овде није реч само о прошлости, већ се надамо да ћемо као две суверене земље тражити прилике за сарадњу у области чисте енергије. То је велики савремени изазов, климатске промене су велики изазов, али су и прилика да инвестирамо у енергију будућности. Данас смо направили први корак и радујемо се развијању сарадње са Србијом“, казао је Фернандез у кратком обраћању медијима.

Ђурић је истакао да је споразум важан, јер ће „Србија у наредне две деценије 4 пута повећати потрошњу електричне енергије“ и да јој је зато потребно „партнерство са индустријама, компанијама и државама које су у претходним деценијама успешно повећале аутпут своје прозиводње“.

„Истовремено, ово закључивање олакшаће такозвану зелену транзицију Србије, дакле бољи приступ чистој енергији, што је у складу са европским аспирацијама наше земље“, објаснио је Ђурић и додао да ће од свега корист имати и грађани Србије.

Церемонији потписивања споразума у Стејт департменту присуствовао је и Џефри Пајат, помоћник државног секретара САД за енергетику.

Он је и бивши амбасадор САД у Грчкој и, како каже, радио је на отварању терминала за амерички течни природни гас (ЛНГ) у Александрополису, из којег се и Србија обавезала да купује одређене количине гаса. Највећи део гаса Србија тренутно добија из Русије, а актуелни уговор са том земљом о снабдевању истиче 2025.

Пајат, који је подржао и планове компаније „Рио Тинто“ да отвори рудник литијума у Србији, на церемонији потписивања споразума о стратешкој сарадњи у енергетици рекао је да се споразум фокусира и на „минерални аспект“, али није образлагао детаље.

Србија и САД до сада нису потписале ни један споразум о стратешкој сарадњи, нити имају споразум о стратешком партнерству. Између осталих, Србија такве споразуме има са Русијом и Кином – са којом је отишла и корак даље и потписала споразум о свеобухватном стратешком партнерству.

(Глас Америке/КоССев, 22.09.2024)