Покрет за одбрану Косова и Метохије

Грбови Републике Србије и општине Косовска Митровица прелепљени грбом ’’Косова’’

Фото: Видео принт

 

Испред некадашњег Привременог органа Косовска Митровица јутрос је изостало окупљање грађана који су претходна два дана од полиције затражили да се врате на своја радна места, након што га је у петак она заузела. Но, није изостало ново уклањање преосталих обележја Републике Србије.

Пошто су претходно на улазу постављене ознаке косовског Министарства животне средине и планирања, те центра за издавање возачких дозвола, данас су на стубу поред улаза у институцију, прелепљене ознаке Привременог органа и грб Републике Србије – грбом Косова.

Испред сада већ бившег Привременог органа паркирани су џип и мањи камион Косовске полиције, а зграду чувају специјалци.

Овде ће ускоро, како сазнајемо, започети утоваривање преосталог инвентара који из зграде није изнешен у петак, а који Косовска полиција третира као доказни материјал у поступку.

Идентична се ситуација очекује ускоро и испред зграде некадашњег косовскомитровичког округа, у којој су биле смештене и Канцеларија за КиМ, као и ПИО фонд.

 

 

Иначе, руководиоци ових институција, са изузетком начелника округа, према нашим сазнањима, добили су позив од Косовске полиције да се у својству осумњичених јаве у полицијску станицу. Њих косовски органи за сада терете за „фалсификовање докумената“.

Након што је затворила институције, Косовска полиција је позвала петорицу Срба са Севера Косова који се повезују са овим случајем.

У претресу укупно осам објеката, у све четири општине, прошлог петка затворена су четири.

Међу њима су два у Северној Митровици – Привремени орган и зграда округа у којој су смештени ПИО фонд и Канцеларија за КиМ.

За то време, на главном мосту на Ибру, поново су распоређени карабињери. Са северне стране моста, стационирана су по два оклопна возила и два џипа док војници стоје испред. На јужној страни су такође направили кордон, где су паркирана и два џипа, уз блиндирано возило. На средини моста су у међувремену довежена два оклопна возила која се користе за разбијање демонстрација. У питању је, како је претходно саопштио КФОР, периодична обука специјализоване јединице КФОР-а (МСУ).

 

FOTO: KoSSev/Glavni most na Ibru
ФОТО: КоССев/Главни мост на Ибру
 
У петак заузете нове зграде, руководиоци позвани у полицију

 

Годину дана након што су одузете зграде Привремених органа у преостале три општине на Северу, у петак су уједно у Звечану и Лепосавићу затворене просторије у којима се, према наводима полиције, веровало да су општинске службе измештено функционисале претходних месеци.

Иначе привремени орган Косовска Митровица био је „наставак“ општине Косовска Митровица у коју је, као и у остале – већински српске општине на Косову, Србија пред почетак интеграције у косовски систем, увела привремене мере.

 
Времеплов

 

Скупштине општина на КиМ, у оквиру система Републике Србије, распуштене су 2013. године одлуком Владе Србије, и то након што су само годину дана пре  – после тадашњих локалних избора одржаних 6. маја, оне и формиране. По њиховом распуштању, опет одлуком Владе Србије, формирани су привремени органи.

Одлука о распуштању општина на Северу Косова донета је пред одржавање локалних избора у оквиру косовског система, који су тада де факто одржани по први пут у том делу Косова. Иако је према Закону о локалној самоуправи Србије председник Скупштине морао у року од два месеца од дана распуштања ових општина да распише изборе за одборнике, како би се конституисала нова јединица локалне самоуправе, то се није догодило.

Улогу локалних самоуправа у систему Републике Србије, тако су на терену преузели привремени органи, којих би требало да има 29, који функционишу истовремено уз општине у косовском систему. Штавише, нису (били) ретки случајеви где је председник привременог органа, на пример, истовремено и одборник, или заменик градоначелника у општини по косовском систему.

У међувремену, Уставни суд Србије је одлуку о распуштању СО Подујево, Ђаковица, Сува Река, Дечани, Призрен, Урошевац и Клина („Службени гласник РС”, број 42/10) и формирању привремених органа 3. априла 2014, прогласио неуставном и незаконитом.

У оквиру процеса „Унутрашњег дијалога о Косову и Метохији“, који је у лето 2018. покренуо председник Вучић, а који никада није добио званични епилог,  на округлом столу у Нишу у фебруару 2018, тадашњи министар локалне самоуправе Бранко Ружић, казао је да јачањем сарадње општина јача и осећај сигурности Срба на КиМ.

„Србија данас свој утицај на Косову и Метохији реализује и кроз 29 привремених општинских органа чијим очувањем одржавамо уставно-правни поредак Републике Србије,“ рекао је Ружић и додао да су „привремени органи значајни и за егзистенцију неколико хиљада српских породица у покрајини“.

„Тиме показујемо да 150.000 наших сународника на Косову имају подршку и заштиту, завређују пажњу и живот достојан 21. века,“ казао је овај званичник СПС и српске владе пре шест година.

 
О грбу Привременог органа

 

Уз захуктале процесе интеграције Севера 2014. и 2015., а након косовских избора и успостављања косовских општина  – што је било предвиђено Бриселским споразумом, реактуелизовала се паралелно и моћ српских привремених општинских органа.  Тада је и посебно промовисан грб ове српске општине.

У плавом штиту полукружног облика налази се Свети Димитрије Солунски, чије име и носи град на Ибру, одевен у златни оклоп у комбинацији са браон материјалима, огрнут црвеним плаштом. Св. Димитрије у својој десној руци држи браон копље са златним врхом, а у левој мали црвени штит полукружног облика до пола видљив са златним крстом и огњилима, окренутим ка спољним странама штита („Ватром ћемо крст бранити“). Свети Димитрије Солунски стоји на зеленом тровршју (представља три планине које окружују Митровицу: Копаоник, Голија и Мокра Гора) испод којег се налазе три плаве вијугаве реке (Ибар, Ситница и Љушта), док се у стопи штита налазе два укрштена црна чекића (симболи рударске традиције овог краја).

Изнад Малог грба налази се златна бедемска круна са три видљива мерлона (симбол за град од 50.000 становника) украшена са три плава сафира и два црвена рубина. На ленти је исписано Косовска Митровица ћириличним писмом.

Чувари штита на Великом грбу су два сребрна орла (који симболишу припадност и оданост Србији) у полету уздигнутих крила: златних кљунова, ногу, канџи и црвеног језика. Десни орао придржава златним ресама одрубљени Србије (тробојка), а десни придржава златним ресама одрубљени стег општине (црвене боје подељен златним крстом на четири поља са по једним огњилом у сваком пољу, окренути ка спољним странама). Оба стега су истакнута на браон копљима са златним врховима. Постамент је зелени брежуљак на којем се налазе седам црвених божурова. На ленти је исписано Косовска Митровица ћириличним писмом.

Овај је грб данас, барем са овог места, отишао је у историју заменом са косовским грбом.

(КоССев, 04.09.2024)