Министар спољних послова Албаније Игљи Хасани, који има одличне изгледе да буде изабран за следећег генералног секретара Организације за европску безбедност и сарадњу (Оебс), има велико искуство у раду у тој организацији у коју би радо учланио и Косово.
Хасани је, на функцији шефа албанске дипломатије, већ обављао дужност у Оебсу, па му је ова организација добро позната. Од октобра 2021. до преласка у албанску владу био је координатор Оебса за економске и еколошке послове.
То је уједно и највиша позиција коју је један Албанац имао у историји Оебса.
Пре тога, од 2018. године, обављао је дужност амбасадора Албаније при међународним организацијама у Бечу, а тако и у Оебсу.
Током његовог амбасадорског мандата Албанија је председавала Оебсу током 2020. године. Тако је Хасани био, не само амбасадор земље која председава, већ од 2019. до 2021. и члан Тројке Оебса, коју чине будући, актуелни и бивши председавајући.
У тешкој години коју је обележила пандемија ковида 19, Албанија је, под вођством премијера Едија Раме као председавајуц́ег тој организацији и амбасадора Хасанија у Бечу као председавајуц́ег Сталног савета Оебса, морала да се прилагоди новој ситуацији. Тада Оебс непрекидно радио у виртуелном формату.
И поред тога, албански дипломата је показао умешност, па је на Министарском самиту у Тирани, првом одржаном у условима пандемије и у готово потпуно виртуелном формату и без могуц́ности личних преговора, албанско председавање је успело да обезбеди консензус за усвајање 11 одлука, у свакој од димензија рада организације, посебно у области безбедности, економско-еколошке и људских права.
Хасани је отворени заговорник пријема Косова у Оебс, па се током амбасадорског деловања у више наврата залагао да Приштина постане члан те међународне организације.
И на последњем Министарском самиту у Скопљу јасно је истакао да је Косову место у Оебсу.
“Морамо сви схватити да су Европа и Западни Балкан безбедни када Косово буде безбедно. Зато је битно да и Косово дође и седне за овај сто”, рекао је Хасани лобирајући још једном за чланство Косова у Оебсу.
У том науму за сада нема успеха, пре свега захваљујући начину на који се одлучује у тој организацији – консензусом, који за сада недостаје.
Пре дипломатске каријере, Хасани је радио на руководећим функцијама у албанском Министарству одбране, где је био и генерални секретар, обављао је и дужност генералног директора за одбрамбене политике, као и директор за Нато, ЕУ и спољне послове.