Покрет за одбрану Косова и Метохије

НАТО шаље још војске на Космет: Основана нова формација, распоређивање снага почиње данас

Getty © Anadolu / Contributor

НАТО ће од данас до 16. октобра распоредити око 200 припадника новоформираних Савезничких снага за реаговање (АРФ) на Западни Балкан, како би започели с тренинзима и били спремни да помогну припадницима Кфора.

Из Кфора је саопштено да је ово први пут да су распоређени припадници АРФ-а од како је та формација успостављена у јулу ове године, и додаје се да ће 50 припадника Оперативног тима за везу и извиђање унутар АРФ-а бити распоређено у АП Косову и Метохији, док ће остали бити распоређени у Северној Македонији.

“Распоређено особље увежбаваће се како би се одржао висок ниво спремности и тестирале вештине и процедуре да се брзо распореде велике снаге. Део управе АРФ-а биће привремено интегрисан у командну структуру мисије Кфора, са задатком да се утврде логистичке, инфраструктурне и оперативне потребе за Кфор, што треба да представља значајно оснажење стања Кфора”, наводи се у саопштењу.

Додаје се да је АРФ стратешка, високо припремљена снага спремна на деловање на више подручја.

“У стању је да се распореди у кратком року”, наводи се у саопштењу.

 

Из Алијансе је саопштено да распоређивање снага АРФ-а, заједно са текућим распоређивањем Стратешких резервних снага најављеног раније, “шаље јасну поруку” о решености НАТО-а да очува мир и стабилност у региону, и говори о спремности Алијансе да брзо реагује.

 

Савезничка команда у Напуљу (СКН) блиско прати ситуацију на Западном Балкану, који је у саопштењу означен као стратешки важан за Алијансу.

“Напетости које се понављају и некоординисани потези подигли су ниво забринутости код савезника и партнера НАТО-а за мир широм Косова, стабилност у региону и безбедност трупа НАТО-а и партнера”, наводи се у саопштењу.

Додаје се да СКН пружа подршку Кфору у имплементацији мандата који се базира на резолуцији УН 1244 из 1999. године, како би се осигурало сигурно и безбедно окружење за “све народе и заједнице које живе на Косову” и како би се свима омогућила слобода кретања у сваком моменту.

“Припадници Кфора делују као трећепозивци, у блиској сарадњи са косовском полицијом и снагама мисије Еулекса, који су први и други позивци”, пише у саопштењу.

(Танјуг/РТ Балкан, 30.09.2024)