Покрет за одбрану Косова и Метохије

За и против државе бекташа у Албанији коју је најавио Еди Рама

Фото: Википедија

Еди Рама је најавио оснивање бржаве бекташа у Тирани попут Вастикана у Риму, која би, каже, била центар умерености, толеранције и мирне коегзтистенције. Муфтија Јусуфспахић сматра да је то бизнис покрет и покушај да се консолидују Албанци

Територија на којој се у Тирани  сад налази Светски центар бекташа, могла би да постане нова држава – држава бекташа. Најавио ју је Еди Рама, албански председник, на недавној Генералној скупштини Уједињених нација у Њујорку.

„Наш циљ је да Светски центар бекташа претворимо у суверену државу – нови центар умерености, толеранције и мирне коегзистенције“, рекао је Рама.

„Доминација Бекташијског реда је важан корак ка јачању вредности као што су инклузија, верска хармонија и дијалог у све подељенијем свету“, наводи се у званичном саопштењу овог реда у Албанији.

У Албанији има пет одсто бекташа

Ако буде основана, та држава ће имати површину од свега 27 хектара, што је мање од Ватикана. Светски центар бекташа је основан  1930. године, и налази се у источном делу албанске престонице.

Бекташи су исламски мистици који данас исповедају либералнији облик ислама.

Према резултатима последњег пописа у Албанији, чине око пет одсто становништва и представљају трећу највећу верску заједницу, после сунита и католика.

Рамина најава наишла је на оштре критике у земљи, зато што би оснивање микродржаве захтевало уставне промене, али и међу бекташима у Турској који на албанске гледају као на претерано либералне, али и у исламској заједници у Србији.

Реаговање у Србији

 

„Бекташије нису муслимани, они су политеистички покрет, а све што није монотеизам не може да буде ислам“, изјавио је у суботу председник Врховног сабора Исламске заједнице Србије Мухамед Јусуфспахић поводом најаве Едија Раме.

Он је за Тањуг рекао да бекташије у овом случају и у овим временима служе за свеалбанство и да су они овде националистички албански покрет који је у једном тренутку играо једну од главних лобистичких улога у причи о такозваној независности Косова.

Оценио је да је „све то у ствари борба против чистог монотеизма, бизнис покрет да се „навуче која пара“ и да се албанство консолидује у свим земљама где живе Албанци.“

Ко су бекташи

Енциклопедија Британика пише да су бекташи дервиши – исламски мистици, чији је ред основан у 16. веку у Анадолији одакле се проширио на Балкан током владавине Османлија.

У Османском царству називали су их  и Бекташки корпус. Био је то елитни војни одред повезан са одвођењем дечака и младића са Балкана на школовање у данашњу Турску, што је остало упамћено као данак у крви.

 

Фото: КосовоонлинеБаба Нонди
 

 

Њихов покровитељ Баба Мондија, их описује као ислам који је прихватљив новом времену, свим људима, зато што, како је рекао, они немају закон сем закона љубави, алкохол је дозвољен, клањање није обавезно, жене могу да се облаче по свом нахођењу. Они као такви представљају спону између западног и исламског света.  Због свега тога, неки покрет зову и хипи-исламом.

„Нити посте Рамазан, нити клањају пет дневних молитви, нити било шта од муслиманских верских обреда. Онако како је то Алах драги у Курану објавио, они то не чине“, рекао је муфтија Мухамед Јусуфспахић.

Државно уређење

Светско седиште бекташија у Тирани саопштило је да подржава иницијативу Владе Албаније којом би се признао ред бекташа „као независна држава која има моћ самоуправљања, посвец́ена подршци својој вишевековној традиција умерености и духовног ангажовања“.

Напомиње се и да би тиме ред бекташа добио суверенитет сличан Ватикану .

„За бекташије широм света, овај суверенитет обезбеђује званично признање њихове верске заједнице и обезбеђује заштиту њихових духовних пракси. Ова иницијатива се не односи на самоопредељење; нити тражимо утицај или политичку моц́. Уместо тога, ми тражимо слободу да наставимо нашу вековну традицију духовне умерености и верске инклузије“, наводи се у саопштењу.

(Време, 28.09.2024)