Предлог за затварање седнице поднео је Шабанијев бранилац, адвокат Бесник Бериша, а тај предлог је подржао и адвокат Ћеримија, Бетим Шаља.
Тужилац Беким Кодралију, је у међувремену рекао да нема разлога да седница буде затворена у овом кривичном предмету, јер је, према његовим речима, у извештају утврђено да Бедри Шабани нема психичких проблема.
Судско веће се повукло на петоминутну паузу пре доношења одлуке о томе како треба да се настави седница, а потом је одобрило предлог за затварање седнице, чиме је јавност искључена са седнице док се не саслуша група вештака која је сачинила психијатријско вештачење.
Председник судског већа рекао је да се то чини у циљу заштите породичног и приватног живота оптуженог.
Суђење Шабанију и Ћеримију за шпијунажу – сведоче вештаци форензичке психијатрије
Три вештака форензичке психијатрије појавила су се пред Основним судом у Приштини, где ће представити свој извештај о Бедрију Шабанију.
Одбрана Шабанија је на претходној седници затражила психијатријски преглед и одлагање рочишта.
Овај захтев је одобрио судија Рахман Бећири.
Како сазнаје Коха, Институт за форензичку психијатрију закључио је да Бедри Шабани може да се суочи са суђењем.
Исти такав налаз дао је и лекар затвора у Гњилану, Нгадхњим Реџепи, који је уједно и психијатар.
Седнице у овом предмету су одлагане два пута.
Први пут, 22. септембра, јер је адвокат Бедрија Шабанија, Бесник Бериша, имао друго хитније рочиште.
Други пут, 13. новембра, оптужени Шабани је затражио од Основног суда у Приштини да одложи седницу, јер је, како је рекао, на тешкој терапији и не зна ни где се налази.
Бранилац Бедрија Шабанија, адвокат Бесник Бериша, предложио је да се седница затвори, наводећи да то треба учинити ради заштите достојанства и приватности његовог клијента.
Шабани и Ћерими су први оптужени за шпијунажу од проглашења независности Косова. Основни суд је у решењу о потврђивању оптужнице, издатом 30. априла, утврдио да постоји основана сумња да су деловали као део мреже БИА-е.
Специјално тужилаштво Косова тврди да су двојица оптужених прикупљала информације које би БИА искористила за креирање „лажног наратива“ о наводној мрежи трговине органима током рата, повезаној са Ослободилачком војском Косова (ОВК). Према оптужници, Ћерими је службенику БИА-е Срђану Росићу достављао и поверљиве податке о раду Специјалног тужилаштва.
Тужилаштво наводи и да је Шабани, осим са Росићем, био у контакту и са службеником Богољубом Јанићевићем, који је имао руководећу улогу у догађајима у Рачку. Окривљени су, према наводима, користили мобилне телефоне и електронску пошту за слање информација, као и физичке сусрете са припадницима БИА-е на територији Србије.
За кривично дело “Шпијунажа”, према косовском законодавству, предвиђено је најмање пет година затвора.
Зорица Воргучић